Офтальмол. журн. — 2015. — № 1. — С.35-40.
УДК 617.7–001.31–06:617.723–007.281–07:612.13
https://doi.org/10.31288/oftalmolzh201513540
Особенности офтальмогемодинамики у больных с тяжелой травмой глаза, осложненной цилиохориоидальной отслойкой
Н. А. Чуднявцева, д-р мед. наук, Ю. Н. Родина, канд. мед. наук, Н. И. Храменко, канд. мед. наук
ГУ «Институт глазных болезней и тканевой терапии им В. П. Филатова НАМН Украины»; Одесса (Украина)
E-mail: yulia.rodina@gmail.com
Вступ. Посттравматичне циліохоріоїдальне відшарування (ЦХВ) є одним із найбільш важких ускладнень травми ока, яке може привести до втрати зорових функцій і навіть до субатрофії очного яблука. Вивчення патогенезу цього виду пошкодження ока має велике значення для розробки патогенетично спрямованих методів лікування хворих з ЦХВ. Дослідженням гемодинамічних порушень у хворих з травмою ока, обтяжених ЦХВ, як однієї ланки патогенезу утворення ЦХВ присвячені лічені праці вітчизняних і закордонних офтальмологів. Тому це питання залишається недостатньо вивченим і потребує подальших розробок.
Мета. Вивчити особливості офтальмогемодинаміки у хворих з важкою травмою ока, ускладненою ЦХВ.
Матеріал і методи. Клінічні дослідження проведені у 98 хворих с тяжкою травмою ока: 12 хворих с тяжкою травмою очного яблука, обтяженою ЦХВ, 86 хворих с тяжкою контузією ока без ЦХВ. Хворим проводилось комплексне офтальмологічне обстеження, ультразвукова діагностика положення циліарного тіла і висоти його відшарування за допомогою високочастотних короткофокусних зондів частотою 20 і 50 МГц. Дослідження гемодинаміки здорового і травмованого очей пацієнтів виконувалось за стандартною методикою на реографічному комп’ютерному комплексі Reokom (Харків, Україна).
Результати. Дослідження офтальмогемодинаміки у хворих з тяжкими травмами ока, ускладненими циліохоріоїдальним відшаруванням, показало значне порушення кровонаповнення як травмованого, так і парного ока у всіх хворих. Так, RQ травмованого ока складало (1,1±0,12)‰, парного ока — (2,58±0,44)‰ при нормі для даної вікової групи RQ (3,2±0,1)‰.
Не знайдено достовірної відмінності RQ у хворих з контузією ока (0,97±0,27)‰ і проникаючим пораненням (1,24±0,53)‰.
Виявлено значні порушення гемодинаміки ока при тяжкій травмі, ускладненій ЦХВ, у всі терміни після травми, однак є тенденція більшого дефіциту кровонаповнення ока в ранній посттравматичний період — до 15 днів з моменту травми
Значні порушення гемодинаміки спостерігалися при будь-якій протяжності ЦХВ, але при розповсюдженості ЦХВ по всій окружності ці порушення більш виражені (RQ=0,97±0,17) (‰) порівняно з 1,17±0,22 (‰),
Заключення. Тяжка травма ока, ускладнена ЦХВ, незалежно від характеру травми, супроводжується значними гемодинамічними порушеннями, які виражаються в зниженні реографічного коефіцієнта на травмованому оці на 74 % в порівнянні з віковою нормою і на 69 % порівняно з парним оком. Наявність циклодіализа ще більше обтяжує гемодинамічні порушення при тяжкій травмі ока, ускладненій ЦХВ.
Порушення кровонаповнення ока при цьому, були відмічені в різні терміни після травми, але в перші 15 днів вони були найбільш виражені. Разом з тим, в більш пізні терміни після травми порушення гемодинаміки ока залишаються значними. В зв’язку з цим є необхідність проведення цілеспрямованого лікування не тільки в ранні, але і в більш пізніші терміни після травми.
Ключевые слова: тяжелая травма глаза, цилиохориоидальне отслойка, офтальмогемодинамика
Ключові слова: тяжка травма ока, циліохоріоїдальне відшарування, офтальмогемодинаміка